Kachlová kamna sálavá (akumulační)
Tato kamna se od teplovzdušných liší ve více bodech. Zatímco teplovzdušná kamna část svého topného výkonu přeměňuje na konvekční teplo, sálavá kamna vyzařují své teplo kompletně přes kachle. Již při zatopení jsou výrazné rozdíly mezi oběma typy kamen. Teplovzdušná kamna musejí být během celé doby jejich provozu pravidelně doplňována palivem, u sálavých kamen stačí přiložit pouze jednou za den ca. 15 kg dřeva (v závislosti na velikosti ohniště). Po vyhasnutí topeniště ještě kamna sálají několik hodin do prostoru.
„Vnitřní život“ těchto kamen se také výrazně liší od teplovzdušných. Ohniště je vyzděno ze šamotu. Horké spaliny nejsou vedeny kovovými rourami, nýbrž tzv. keramickými tahy. Tyto, rovněž ze šamotu vyzděné kanály, jsou vedeny skrz celá kamna. Tím se využívá optimálních vlastností uchování tepla šamotu, speciálního materiálu vypáleného z hlíny.
Kachlová kamna sálavá - pomalé, dlouho uchované teplo
Šamoty pomalu přijímají teplo, uchovávají ho a potom ho dlouhé hodiny zase vydávají. Uchované teplo přechází na kachle a vyhřívá je. Teplo sálavých kamen není tedy vydáváno přes teplovzdušné otvory, ale přes povrch kamen. Takto vzniklé teplo je sálavé teplo. Toto sálavé teplo způsobuje, že není ohříván vzduch v místnosti, ale předměty v místnosti, na které se sálavé teplo přenáší. Z tohoto důvodu stačí vyhřívané místnosti relativně nízká teplota, aby se dosáhlo příjemného klimatu v místnosti. Je to nejzdravější způsob vytápění.
Přednosti:
- dlouhotrvající uchované teplo
- příjemné klima v místnosti
- úspora paliva
- nejjednodušší obsluha
- zdravé sálavé teplo
- vchodné pro nízkoenergetické a pasivní domy